Bir detoks hikayesi

Spread the love

Yeni yıl kararlarımı size de söylediğim gibi defterime yazarak aldım. Zaman kaybetmeden uygulamaya geçtim bile.

İlk hedefim kilo vermek, ideal kiloma ulaşmak.

 2. oğluma normal kilomun çok çok üstünde hamile kalmıştım. 74 kilo ile. Hamilelikte 11 kilo aldım. Çok değildi. Ama zaten kilolu hamile kalınca bu bile fazla geliyor insana. Kırkım çıktığında hamile kaldığım kiloma düştüm. Oğlum sık sık emdiği için çabucak gitti. Yavaş yavaş 8 ay sonunda 5 kilo daha vererek 69’ a düştüm. Çok çaba sarf etmedim. Diyet yapmadan gitti aslında bu kilolar. Ama bu yeterli değildi benim için.

Zaman geçtikçe ilk ay ki kadar hızlı kilo verememeye başladım. Bir de sezaryen göbeği denilen şey gözüme çok battığından bu işe bir el atmaya karar verdim.

Amacım bir an önce iki üç kilo da olsun vermekti. Çok araştırdım ve yüksek topuklarda 1 hafta süreyle uygulanan sonbahar detoksuna ulaştım. Kısa süreli şok diyetlerin sonradan çok kilo aldırdığını biliyorum. Ama bu detoks, şok diyet değil. Zaman zaman vücudun böyle bir detoksa ihtiyacı olduğunu, bu detoksun karaciğeri temizlediğini öğrendim. Ve eşimle birlikte başlamaya karar verdik. En önemli aşamayı halletmiştik. Çünkü iş kafada bitiyor, karar vermek önemli.

Ardından diyeti ince detaylarına kadar okudum. Hatta gün gün neler yapmamız gerektiğini yazdım. Bir alışveriş listesi hazırladım ve gerekli malzemeleri aldım. bismillah dedik ve başladık diyete.

Sonbahar detoksunu burada paylaşmam mümkün değil. Bu listeyi hazırlayan Arzu KARABULUT tüm detaylarıyla gün gün listeyi yazmış. Yapmak isterseniz bilginize.

Peki detoksta ne var ne yok?

 1. Yağ yok, tuz yok.
 2. Ekmek yok, pilav, makarna yok.
 3. Et ürünleri yok.
 4. Şeker, tatlı gıdalar yok.
 5. Unlu gıdalar yok.
 6. Aç karına içilen elma sirkeli su var.
 7. İlk defa duyduğum ve tok tutucu özelliği olan ASPİR yağı var.
 8. İçebilene yağ yakıcı çay var.
 9. Bol su, yeşil çay var.
 10. Arzu hanımın verdiği çok güzel tarifler var
 11. Bir de benim eklediğim, her öğünden sonra yaptığım,  birkaç bacak ve göbek hareketleri var.

Sabrettik, azmettik, listeyi harfiyen 1 hafta süre ile uyguladık ve sonuç süper. Ben 2.5 kilo verdim. Ne zamandır görmediğim 66’ yı gördüm şükür. Eşim de 3.3 kilo verdi. Tabi daha bitmedi. 60 olacağım kararlıyım.

Peki diyet bitti, üzerinden zaman geçti. Ne değişti? Ekmek yemeden doymayı öğrendik. Nasıl oldu bilmiyorum ama tatlı krizlerine girmedik. Şok diyet yapsaydık bitince deli gibi tatlı arardık. Yemeklere koyduğum yağın, tuzun kilomuzu nasıl etkilediğini öğrendik.

Hedefiniz kilo vermekse eğer araştırın, bilgilenin. Hangi besinin kaç kalori olduğuna bakın. Kilo vermeye yardımcı besinlerin neler olduğunu öğrenin. Kendi diyet listenizi kendiniz yapın. Hatta gün içinde neler yiyeceksiniz sabahtan yazın. Sabredin, azmedin. Kendiniz için, sağlığınız için bir adım attığınızı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir