Yüzüstü mü sırtüstü mü?

Spread the love

Benim iki oğlumun da gaz problemi vardı. Bu nedenle 20 günden itibaren ikisini de yüzüstü yatırmaya başladık. Çok da faydasını gördük. Gece de gündüz de uykuları uzamaya başladı. Gazı gelince kendisi kolaylıkla çıkarıyordu çünkü.

Benim ufaklık 4.5 aylık oldu ve dönmeye başladı. Uyutuyorum, yüzüstü yatırıyorum, güzel güzel uyuyan çocuk yarım saat sonra dönüyor. Sırtüstü gelince anında uyanıyordu. Allah’ım çıldıracağım. O kadar uğraşıyorum, zor zahmet uyutuyorum, hepi topu yarım saat uyuyor. 2 saat sonra yine aynı döngüye giriyoruz.

İnternete girdim bir sürü araştırma yaptım. “Sırtüstü dönünce neden uyanır? Nasıl uzun uyutabilirim? Uyuyunca direkt sırtüstü yatırsam olur mu? Olursa nasıl sırtüstü yatmaya alıştıracağım? ” diye girdabın içine girmiş de çıkamayacakmışım gibi çırpındım. Şimdi komiğime gidiyor ama bunları yaşadım mı yaşadım.

O kadar araştırdım ama bir cevap bulamadım. Tamam çocuğu yüzüstü yatan var ama dönünce uyanan yok. Sanki sadece benim sıpam uyanıyor ya da kimse bunu sorun diye düşünüp yazmamış.

Büyük oğlumun kaçıncı ayda dönmeye başladığı, emeklediği, yürüdüğü, diş çıkardığı, konuştuğu, gibi belli başlı tarihler aklımda. Ama ne zaman gece kesintisiz uykuya geçtik? Ne zaman düz yatmaya başladı? gibi uykuya dair cevapları düşünüyorum bir türlü cevabı bulamıyorum.

Evettt… Bu sorunu yaşayan anneler… Açıklıyorum… Zamanla sırtüstü yatınca da uyuyor. Hatta şimdi 9 aylık olduk uyuyunca direk bu şekilde yatırıyorum uzun uzun uyuyor. Alışkanlığı yüzüstüyse bırakın öyle uyusun. Dönünce uyanıyorsa uyansın. Sabırla yine uyutun. Çok değil 1 bilemediniz 1.5 ay sonra bebeğinizin düz, ters her şekilde uyuyor olduğunu göreceksiniz. Siz benim gibi girdaba girmeyin. Bilin ki her şey zamanla düzelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir