Cilt bakımı

Spread the love

Bu bloğu açma nedenlerimden biri olarak şunu yazmıştım.”Çok güzel saçlarım, cildim, fiziğim olduğu için değil; olmasını istediğim için yazacağım” demiştim.

Bir kadın olarak kendi çapımda cildim için bir şeyler yapıyordum. Ama ne kadar doğru yaptığımı pek bilmiyordum. Bunun için biraz araştırma yaptım.

Günlük cilt bakımı ve haftalık cilt bakımı yapmamız gerekiyor.

Günlük cilt bakım sıralaması şöyle;

  1. Temizleme: Bu aşamada temizleme köpüğü, temizleme jeli, temizleme sütü kullanabiliriz. Hatta bunlar yoksa mis gibi zeytinyağlı sabunla da temizleme işlemini yapabiliriz.
  2. Tonik: Temizlemenin 2. aşamasıdır aslında tonik. Özel bir solüsyondur. Genellikle su ve alkolle hazırlanır. Gözenekleri küçültür, cildi sıkılaştırır, derinlemesine temizlik sağlar. Kozmetik mağazalarından alabileceğimiz gibi sade gül suyu ve maden suyu da tonik olarak kullanılabilir.
  3. Sivilce gibi sıkıntımız varsa bu aşamada onun için kullandığımız kremi kullanıyoruz.
  4. Serum: Serum cildi nemlendirir, besler, aydınlatır, kırışık ve çizgi oluşumunun önüne geçer. Nemlendirici değildir, yoğun içerikli bakım ürünüdür.
  5. Nemlendirici: Son olarak da nemlendirici kremimizi kullanıyoruz.

Bu cilt bakımını akşamları yapıyoruz.

Sabah oldu işe gideceğiz. Ne yapmalıyız peki?

O zaman da önce temizleme, ardından tonik, sonrasında nemlendirici krem veee makyaj yapabiliriz artık.

Haftalık cilt bakımımızı ise şöyle yapıyoruz.

  1. Ilık duş
  2. Peeling: Gözenekleri açar, derinlemesine temizlik sağlar.
  3. Maske: Cildi besleyen, kırışıklıkların önüne geçen, aydınlanmasını sağlayan bir sürü maske çeşitleri var. Herhangi birini uygulayabiliriz.
  4. Nemlendirici krem kullanma

Eğer düzenli bir şekilde bu sıralamayı uygularsak faydasını göreceğimizi düşünüyorum. Cilt bakımı cildimize faydasının yanı sıra ruhumuza da iyi gelir emin olun. Kendimize zaman ayırdığımız, anne, eş olmanın dışında kadın olduğumuzu hatırlatan bir uygulamadır aslında. Kendimiz için bir şeyler yapmanın mutluluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir