Şubat tatili oyun önerileri

Spread the love

Yorucu bir dönemin ardından şubat tatiline sayılı günler kaldı. Bu 2 haftalık zamanı çocuklarımızla evde verimli geçirmek için bazı oyun önerileri derledim sizler için. Kimisi oğlumla oynamaktan zevk aldığımız kimisi de oynamak için listemize aldığım oyunlar. Umarım sizlere güzel fikirler verir.

Oyun Önerileri

  1. Harf yazma etkinlikleri: Çocuğunuz yeni yeni harfleri tanıyorsa bu etkinliği yapabilirsiniz.
  2. İsim şehir hayvan: Eğer çocuğunuz okumayı öğrendiyse bu oyunu pekiştirme amaçlı yetişkinlerin oynadığı gibi kağıda yazarak oynayabilirsiniz. Okumayı öğrenmediyse yazmadan dilden söyleyerek oynayabilirsiniz. Örneğin; “hadi A ile başlayan aklımıza gelen isimleri sayalım”. “M ile başlayan meyveleri sayalım” gibi.
  3. Pazara gittim oyunu:

Anne: Pazara gittim bil bakalım ne aldım?

Çocuk : Ne aldın

Anne: Elma

Anne: Ne almışım

Çocuk : Elma

Bu diyalog tekrarlanıyor. Her seferinde meyvelere ekleme yapıyorsunuz ve en baştan sayıyorsunuz. Dokunarak nesneyi tahmin etme: Çocuğunuzun gözlerini bir şeyle kapatıyorsunuz. Eline aldığı nesneyi dokunarak tahmin ediyor

4. Nesi var? Aklımızdan bir” ŞEY “tutuyoruz. Elma, polis, telefon, araba, kitap gibi. “Nesi var?” diye soru sorarak tutulan ŞEYE ulaşmaya çalışıyorsunuz. “canlı mı cansız mı?”, “ne renk?”, “karada mı yaşar denizde mi?”. Soruları arttırabilirsiniz.

5.Survivor: Evde ya da gittiğiniz piknikte parkurlar oluşturun. Hatta parkurlara eşleştirme, tangram, bowling gibi bazı oyunları da dahil edin. Çocuğunuz acayip zevk alacak.

6.Yönergelerle buldurma oyunu: Bu oyun için öncesinde biraz hazırlık yapmanız, düşünmeniz lazım. Öncelikle çocuğumuzun sevdiği bir hediye alıyorsunuz. Çikolata, minik bir araba, sürpriz yumurta gibi. Bu oyuncağı bir yere saklıyorsunuz.

“ Mutfakta en üst çekmecede bir kağıt var onu bul bakalım”. Bulup getiriyor.

İçinde şöyle yazıyor: ”Bana 3 tane B ile başlayan isim söyle”. Söylüyor.

Sonra kağıdın altındaki başka bir yazı onu başka bir yere yönlendiriyor.

” Odandaki yastığın altında bir kutu var onu al getir” getiriyor….

Bu şekilde oyun 4-5 yönergeyle devam edebilir. Hem bir şeyleri bulup getirmek çocuğunuzu mutlu edecek, hem yönergelerdeki oyunları oynayacak hem de sonunda sürprizle karşılama umudu çocuğunuzu heyecanlandıracak. İyi düşünülmüş böyle bir oyunla 45 dakikaya kadar bol eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

7.Taş ya da kozalak boyama: Önce doğa yürüyüşünde, piknikte taş ve kozalak toplayacaksınız, akşam eve gelince onları bir güzel boyayacaksınız.

8. Pinpon topunu hedefe ulaştırma: Sehpanın üzerinde oynuyorsunuz bu oyunu. Sehpanın bir kenarına pet bardakları sabitliyorsunuz. Karşı kenardan pinpon topunu pipetle üfleyerek bardağa sokmaya çalışıyorsunuz .

9. Su doku: Bildiğiniz su dokuyu çocuklarınıza uyarlıyorsunuz. 9’a kadar değil de 4’e kadar  sayıları kullanıyorsunuz. Eksik sayıları bulmaya çalışıyor. Gittikçe zorlaştırabilirsiniz.

10. Hikaye okuyup soru sorma: Önce küçük bir hikaye okuyorsunuz ardından onunla ilgili basit sorular soruyorsunuz.

11. Hikaye tamamlama: Hikayeyi anlatmaya başlıyorsunuz. Hikayeyi bir yerde kesip devamını çocuğunuzun getirmesiniz istiyorsunuz.

12. Tabaklarla balon oyunu: Tabaklara dondurma çubuklarını sabitliyorsunuz. Balonla badminton gibi oynuyorsunuz.

13. Taklit oyunu: Bir hayvanı ya da bir başka şeyin taklidini yapıp bulmaya çalışıyorsunuz.

14. Sayı bulmaca: Aklınızdan bir sayı tutup aşağı yukarı diyerek sayıya ulaşmaya çalışıyorsunuz.

15. Kutu oyunları oynayabilirsiniz:

Puzzle

Tangram

Katamino

Lego

Neşeli bardaklar

Jenga(denge oyunu)

Satranç

Tombala

16. Dergi okuma: Aylık bir çocuk dergisi alıp içindeki yazıları okuyup oyunlarını oynayabilirsiniz

17. Aynısını çizme: Bir oyuncağın ya da farklı bir nesnenin resmini baka baka çizip sonrasında boyama yapabilirsiniz.

18. Evde basit deneyler yapabilirsiniz:

Yanardağ deneği

Mikrop deneyi

Yoğunluk farkı deneyleri

Elektrik devresi kurma

Mıknatıs deneyleri

Sürtünme deneyleri

19. Dergi hazırlama: Bir konu ile ilgili basit bir dergi hazırlayabilirsiniz. Mesela biz Atatürk ile ilgili hazırlamıştık. Annesinin babasının fotoğraflarını yapıştırıp isimlerini yazmıştık. Doğduğu evin fotoğrafını ve birkaç Atatürk fotoğrafını yapıştırarak dergiyi tamamladık. Bu yaş için öğrenebileceği bilgileri öğrenmiş oldu.

Bu etkinliklerin bazılarını yolculukta da oynayabilirsiniz. Yolculuğu sevmeyen bir çocuksa zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaktır. Yolculuk  yaparken plaka okuma oyunu da oynayabilirsiniz.

Bunların dışında çocuğunuzla sinemaya, tiyatroya gidin. Arkadaşlarıyla buluşturun. Hava güzelse el ele gezin. Gezerken sohbet edin. Parka götürün. Ev işlerinde size yardımcı olmasını isteyin. Bisiklet binin. Resim yapın. Hayvan barınağı yapın. Ailecek farklı yerleri şehirleri gezin.

Bunların hepsi ve daha fazlası çocuğunuzun gelişimi ve güzel zaman geçirmesi için çok güzel oyunlar ve aktiviteler. Her şey çocuklarımız için. İyi vakit geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir