Dinlendirici liman…Kitap…

Spread the love

Beni en çok rahatlatan şey ne derseniz, kitap okumak derim hiç düşünmeden.

Geçen seneye kadar azıcık bir vaktim olsun hemen temizlik yapmaya girişirdim. Ama bu sene böyle değilim. Asgari düzeyde temizliğimi yapıyorum, akşama yetecek yemeğimi yapıyorum, ufaklığı bakıcıdan almadan az da olsa kitabımı okuyorum. Çünkü kitap okumak dinlendirici bir liman gibi benim için.

Kitap hayatımın her evresinde oldu benim. Hem de dolu dolu. Ben liseye giderken kütüphanesinde çok fazla kitabı olan bir komşumuz vardı. Yaz tatili başlar başlamaz ona giderdim ve beğendiğim 5-6 kitabı seçer gelirdim. Kitapların arka yüzlerindeki yazıları okurdum. Beni cezbetmelerine göre okuma sırasına sokardım kitapları. O yaz o kitaplarla geçirirdim günlerimi. Şimdi bile o günleri düşününce yüzümde bir gülümseme oluyor, çok mutlu oluyorum.

Bugün yine kütüphaneye gittim. Kitap satın almayı da seviyorum. Ama hepsine yetişemediğimden çoğunu da kütüphaneden alıp okuyorum. 3 kitap beğendim. Ahmet Ümit- Kırlangıç Çığlığı, Zülfü Livaneli- Huzursuzluk ve Ahmet Hamdi Tanpınar- Saatleri Ayarlama Enstitüsü. Ama ikisini seçmem gerekliydi. Hem 2 haftada üçünü bitiremezdim, hem de üçüne birden izin vermeyebilirlerdi. Seçim yapmak zorunda kaldım. Seçim yaparken yüzümde bir gülümseme belirdi. Lise yıllarımda o yaz tatillerine gitti aklım. Mutlu oldum.

Kitap okumak mutluluk kaynağı. Baksanıza daha kitabı alırken başladı etkisi.

Kitap okuyun, kitap okutun çocuklarınıza. Sığınacakları bir limanları olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir